Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341422 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
19. marts 2019 - 14:10

KTCs faggrupper er vigtige

Tak og ros til KTCs faggrupper lød det fra KL på Faggruppekonferencen i slutningen af januar på Hotel Faaborg Fjord. Konferencen var præget af stor arbejdsomhed og engagement fra faggruppemedlemmerne samt en introduktion til Cirkulær Økonomi, der er på KTCs dagsorden i 2019.
 

KTCs faggrupper bidrager med værdifuldt arbejde til KL. Eksempelvis valgte Transport-, Bygnings- og Boligministeriet at trække et lovforslag tilbage i 2018 pga. en stribe eksempler på konkrete konsekvenser af forslaget for kommunernes økonomi på vejområdet. KTCs faggruppe for Veje, Trafik og Trafiksikkerhed havde indsamlet eksemplerne, og KL bragte dem i spil i forhandlingerne med ministeriet.

Arbejdet i KTCs faggrupper er vigtigt, fordi det er her, der indsamles viden om den kommunale virkelighed. Den tværkommunale indsats giver KLs konsulenter adgang til vigtige og konkrete eksempler fra kommunernes dagligdag. Den viden bruger KL til at varetage kommunernes interesser. Arbejdet er lettere og stærkere, når der ar konkrete og veldokumenteret eksempler med til forhandlingerne.

 

Stor viden samlet

Budskabet kom frem på Faggruppekonferencen 2019 i slutningen af januar på Hotel Faaborg Fjord. Arrangementet er vigtigt for KTC og for det kommunaltekniske Danmark. Faggrupperne var sammen i 24 timer, hvor de indsamlede viden samt arbejdede med og diskuterede udfordringer og konsekvenser af nye regler. Derudover satte KTCs bestyrelse emner på dagsordenen på tværs af faggrupperne, og KTCs formand Lars Mørk takkede medlemmerne for deres store indsats.

Hele fredagen var dedikeret til faggruppernes egne dagsordener, og som KLs specialkonsulent Tom Elmer Christensen konstaterede: ”Det er utroligt så meget viden, man kan hente på en formiddag”. Medlemmer fra flere faggrupper ankom allerede inden plenum-programmet begyndte torsdag kl. 14.00, for at de kunne nå de faglige emner, de ville arbejde med.

 
"Det er utroligt så meget viden, man kan hente på en formiddag"
Tom Elmer Christensen, KL
 

Ros og tak fra KL

Torsdagens første indlæg kom fra KLs kontorchef Mette Jensen. Hun indledte med at takke faggrupperne for deres enorme viden, som hun og KLs kontor for Teknik- og Miljø, har stor glæde af.

Herefter gennemgik hun overordnet, hvad var der sket i 2018, og hvad KL forventer, at der kommer til at ske på det kommunaltekniske område i 2019. Den gav medlemmerne et overblik og rammen for det kommende år. Hvorefter hun tog forbeholdet, at det sikkert i løbet af året viser sig, at det er helt andre emner, som kommer på den politiske dagsorden, og som grupperne derfor kommer til at forholde sig til.

KTCs formand præsenterede KTCs vision for faggruppernes arbejde. Den er, at KTC repræsenterer alle Danmarks kommuner, når vi indsamler viden og eksempler til KLs arbejde. Målet er at komme hele vejen rundt, så alle aspekter af problemstillinger er belyst, uanset om de er relevant for store eller små kommuner. Det er derfor vigtigt, at faggrupperne har en bred sammensætning af dygtige faglige medarbejdere fra mange af landets kommuner.

 

Speeddating og tværfaglig indsigt

Deltagerne fik tilbudt speeddating, hvor de fik mulighed for at høre om tre andre faggrupper. Målet var at give mere indsigt i de andre grupper, så alle har et bedre grundlag for at tænke på tværs og inddrage andre i problemstillinger. Der var kun afsat 10 minutter per runde. Præsentationerne var fokuserede, og der var langt flere spørgsmål end tiden tillod. Fordi der var mange forskellige fagligheder tilstede på konferencen, blev den brugt til at diskutere en tværfaglig udfordring.

Faggruppen for Ledelse valgte at holde møde med repræsentanter for de fleste andre faggrupper for at kortlægge og diskutere de udfordringer, kommuner og fagområde oplever i forhold til at rekruttere nye medarbejdere. Mødet gav overblik og spændende diskussioner, som faggruppen arbejder videre med.

 
 

Oplæg om cirkulær økonomi

KTCs bestyrelse besluttede i 2018, at foreningen i 2019 skal arbejde med emnet Cirkulær Økonomi. Bestyrelsen havde derfor indbudt DTU Mekanik Konstruktion og Produktudvikling til at holde et oplæg om Cirkulær Økonomi. De to oplægsholdere herfra præsenterede en række begreber og definitioner om Cirkulær Økonomi, herunder resultater og mål fra regerings Advisory Board for Cirkulær Økonomi, regeringens strategi for cirkulær økonomi og regeringens plastikhandlingsplan. Også The Ellen MacArthur Foundations diagram blev gennemgået.

DTU advarede mod, at virksomheder (og kommuner) i deres iver for at lave Cirkulær Økonomi træffer valg, som viser sig at være dårligere for kloden og klimaet. Samtidig blev vigtigheden af et økonomisk overskud til virksomhederne i cirkulærer idéer understreget, da ideerne ellers ikke bliver udført.

 

Tak til medlemmer af faggrupperne

KTC takkede alle medlemmer af faggrupperne for deres store indsats i 2018. Foreningen glæder sig til fortsat at understøtte gruppernes arbejde i 2019.

 

Foto øverst: KTC

Diagram: The Ellen MacArthur Foundation

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Bragt i

Teknik & Miljø - Marts 2019

Relaterede sider

  • Teknik & Miljø - Maj 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Hvordan får vi den lokale byggebranche klar til bæredygtigt og cirkulært byggeri?
  • EU's energikrav banker på døren
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Omfattende ny viden om biobaserede byggematerialers potentialer er nu tilgængelig
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Grænsekrydsende planlægning
  • Teknik & Miljø - Februar 2025

Faglige emner

Byg og Bolig
Digital forvaltning
Klima, energi og ressourcer
Ledelse, kompetence og organisation
Miljø og grundvand
Natur og overfladevand
Planlægning
Veje, trafik og trafiksikkerhed

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt