Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341283 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
24. januar 2024 - 15:15

Færre frustrationer i mødet med markante borgere

Borgerne møder i stigende grad det offentlige med høje forventninger, store krav og stærke følelser. Markante borgere gør os usikre og sætter os i situationer, vi synes er svære. Hvordan kan vi møde markante borgere mere konstruktivt, så vi modvirker frustrationer, klager og konflikter?
 

Vi møder dem på de sociale medier og i læserbrevsspalterne. Vi møder dem på borgermøder om lokalplaner og byudvikling, og ved sagsbehandling på rådhuset. De er aktive og engagerede. De er bekymrede. Nogle er vrede og råber op. De er skeptiske og kritiske over vores myndighedsbehandling. De søger aktindsigt. De klager. Og de går til medierne.

Det er borgere, som gør os usikre og sætter os i situationer, vi synes er svære. Det er borgere, som har høje forventninger, som stiller store krav, og som viser stærke følelser, hvis de ikke føler sig hørt eller føler sig uretfærdigt behandlet. Det er borgere, som har en drøm om noget bedre, og hvis vi forstår deres adfærd, kan vi møde dem med færre frustrationer og få en bedre dialog og et mere løsningsorienteret samarbejde.

 

Kan borgerne lide os?

Når vi møder borgerne, giver vi dem ikke kun et indhold, men også en proces og en relation.

Indholdet er et resultat, fx en myndighedsafgørelse. Det er vi gode til, fordi vi baserer os på vores store faglighed, fakta, lovregler og begrundelser, som også holder ved klagenævnene. Vi står solidt på vores faglighed, og i hverdagen har vi derfor meget stor fokus på indholdet i det, vi giver borgerne, og mindre fokus på, at borgernes tilfredshed i lige så høj grad afhænger af den proces og den relation, vi giver borgerne.

Processen er den måde, vi gør tingene på. Forskning viser, at processen hen mod et resultat kan være lige så afgørende for tilfredsheden, som selve resultatet. En dårlig proces kan ødelægge oplevelsen af et godt resultat. Så selvom borgerne får præcist det, de ønsker, kan de alligevel være meget utilfredse. Omvendt kan en ordentlig proces øge sandsynligheden for at skabe accept af et ikke ønsket resultat, fx et afslag på en ansøgning.

Vi giver også borgerne en relation. Borgeren møder et menneske, ikke et system. Forskning i patientkommunikation viser, at relationen mellem en læge og en patient har stor betydning for, om en patient klager eller anlægger sag mod en læge, der har begået fejl. Sagt på en anden måde: En patient klager sjældent over sin læge, hvis patienten kan lide sin læge. En venlig og imødekommende kontakt med borgeren har derfor stor betydning for borgerens følelse af tilfredshed.

 

Færre aktindsigter og klager

Aktindsigter og klager kan fylde meget i vores dagligdag. Mange frustrationer og misforståelser kan tages i opløbet, så de ikke udvikler sig til aktindsigter, klager og konflikter. Et hurtigt telefonopkald kan fx forebygge misforståelser, og at en beklagelse udvikler sig til en formel klage. Et opkald for at forberede borgeren på et muligt afslag kan tage trykket af stærke følelser og frustrationer, når afgørelsen ikke længere er helt uforberedt, når den lander i borgerens e-Boks. Omvendt kan tavshed og langsom sagsbehandling få helt almindelige, fredelige og fornuftige mennesker, op i det røde felt.

 

Stærke følelser

Når vi har noget på spil, kommer der ofte stærke følelser frem. Følelser tager tid, og det er ofte et problem i det offentlige, for vi har travlt og skal skynde os, og derfor kan følelser hurtigt optrappe en uenighed eller en konflikt.

Små uenigheder kan vokse til alvorlige konflikter på ingen tid. Er der optræk til konflikt, er det et godt råd at begynde at lytte og at stille nysgerrige spørgsmål frem for at begynde at forklare, forsvare og argumentere. Spørgsmål i stedet for forklaringer nedtrapper konflikter.

Følelser tager tid, så lad følerne køle lidt af ved at stille spørgsmål eller ved at udskyde samtalen til et andet tidspunkt.

Det er vigtigt, at vi anerkender følelser: ”Jeg kan se, at du er ked af det”. Eller ”Jeg kan se, at du er vred”. ”Vil du fortælle mig, hvorfor du er det?”. For borgerne kan tingene være svære og uoverskuelige, og nogle gange skal borgerne af med frustrationerne for at kunne komme videre.

 

Mød markante borgere mere konstruktivt

Vi kan alle forvandle os til markante borgere, hvis vi har noget på spil. Det markante er en adfærd, og vi er derfor ikke markante borgere hele tiden. Her er fire arketyper af markante borgere, og hvordan vi kan møde dem konstruktivt og løsningsorienteret:

ADVOKATERNE:
Saglige og faktuelle uden store følelser. Procederer og argumenterer deres sag, som var det i en retssal. Mødes med venlighed, saglige svar, argumenter og fakta.

DE BEKYMREDE:
Saglige og faktuelle, viser følelser. Mødes med empati, forståelse og respekt for følelserne, samt med saglige svar, argumenter og fakta. Deler vi de bagvedliggende værdier, så fokuser på målet frem for uenigheden om midlerne til at nå målet.

 

DEBATTØRERNE:
Udvælger og anvender fakta subjektivt, ensidigt og til tider usagligt. Ønsker gerne debat og medieomtale for at nå deres mål. Har en legitim ret til at have deres holdninger. Mødes med ros for engagement og gode forslag. Undgå konfliktoptrappende debat, men korriger faktuelle fejl og misforståelser. Afvej deres ønsker med andre holdninger, argumenter og hensyn.

DE HELLIGE KRIGERE:
Stærk følelse af at være blevet krænkede eller uretfærdigt behandlet. Ofte et stærkt ønske om at få ret, genoprejsning eller at få nogen stillet til ansvar. Forventninger og krav er ofte baseret på en præmis, som myndigheder og politikere har svært ved at genkende eller anerkende. Søger ofte aktindsigt og har fokus på selv de mindste fejl hos myndighederne. Mødes med åbenhed og gennemsigtighed for at forebygge konspirationsteorier. Svar kort og faktuelt, så det ikke giver anledning til ti nye spørgsmål.

 

Hvis du vil vide mere:

Hans Mogensen

MARKANTE BORGERE, Forlaget Samfundslitteratur 2023.

Forside: De fire arketyper: Advokaten, Den bekymrede, Debattøren og Den hellige kriger.
Tegning: Roald Als.

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Kommunikationschef
Hans Mogensen
Silkeborg Kommune

Bragt i

Teknik & Miljø - Oktober 2023

Relaterede sider

  • Teknik & Miljø - Maj 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Grønt lederskab i stærkt fællesskab
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Grænsekrydsende planlægning
  • Relationelle allegier: Når tidligere erfaringer farver vores reaktioner
  • Teknik & Miljø - Februar 2025
  • Teknik & Miljø - Januar 2025 LÆS ONLINE

Faglige emner

Ledelse, kompetence og organisation

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt