Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341413 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - KTC Debatoplæg 0 0
Twitter LinkedIn
25. april 2012 - 0:00

Debat: Ændringer i Natur- og Miljøstyrelserne bør vente til efter evalueringen af kommunalreformen

Forbedring af den danske natur kræver økonomi, men også bedre ledelse og arbejdsklima. Det nys varslede strukturomlægning i Miljøministeriet bør derfor udskydes til evalueringen af Strukturreformen er gennemført primo 2013. Forhåbentlig genskabes de stærke tværfaglige miljøer på natur-og miljøområdet hos én instans.

Status for naturen i Danmark

Det står skidt til med den danske natur. I rapporten ”Danmarks Biodiversitet 2010, Status, Udvikling og  Trusler” fra Danmarks Miljøundersøgelser,2011, konkluderes, at for alle naturtyper : skov, kyst, hede/græsland, eng/mose, søer, vandløb, hav, agerland og by landskaber er der tale om fortsat tab af biologisk mangfoldighed, selvom der er forskel på, hvor galt det står til. Den samlede konklusion er derfor, at tabet af biodiversitet ikke er standset i 2010.

I rapporten ”Danmarks Natur frem mod 2020 – om at stoppe tabet af biologisk mangfoldighed” fra 42 forskere, offentliggjort af Det Grønne Kontaktudvalg, marts 2012, peges der entydigt på behovet for, at den danske natur planlægges og plejes bedre, end tilfældet er nu.     

Statsminister Anders Fogh udtalte to år efter valgsejren - på Venstres landsmøde i 2003 : ” Der er ikke en frø, ikke en fugl, ikke en fisk, der har fået det ringere som følge af regeringens miljøpolitik ”. Nu er der til overflod ført videnskabelig dokumentation for, at det modsatte har været tilfældet.

En væsentlig årsag er det traditionelle danske landbrugs dyrkningsmetoder, som fortsætter ensretningen og den alt for store belastning af vores omgivelser med kvælstof og fosfor, sprøjtegifte, m.v. Uanset at 2/3 af vores søer og de fleste af vores fjorde ikke lever op til målsætningen om god økologisk tilstand, blev de nye vandplaners færdiggørelse forsinket i årevis og endte op med et alt for lille reduktionsmål for kvælstofudvaskningen. Således indeholder vandplanerne kun et samlet kvælstof reduktions krav på 9000 tons årligt inden 2015, mens yderligere ca. 10.000 tons nedsættelse er udsat fra 2015 til 2027. Hvis biodiversiteten i det danske havmiljø skal sikres, er det efter fremtrædende forskere en reduktion i kvælstof på samlet 30.000 tons årligt, vi skal præstere.

I årsrapporten fra det Miljøøkonomiske Råd, februar 2012, påpeger vismændene, at Miljøministeriet oprindeligt beregnede, at der skulle reduceres 28.000 tons kvælstof årligt for at opnå god økologisk tilstand. Imidlertid var der usikkerhed om beregningerne, og derfor blev målet nedjusteret til 19.000 tons årligt. Man kan sige, at der anvendes et omvendt forsigtighedsprincip, hvor usikkerheden kommer landbrugsproduktionen til gode i form af mindre restriktiv regulering, skriver vismændene, der påpeger, at den måde at bruge forsigtighedsprincippet på øger risikoen for, at der skabes en irreversibel udvikling i miljøet.
Til overflod har Miljøministeriet reduceret overvågningen af indholdet af næringsstoffer i  vandmiljøet – i havmiljøet efter professor Stig Markager, DMU,  til det halve – hvilket primo 2012 bekymrer såvel  grønne organisationer som landbruget.

På trods af enkelte positive tendenser udvikler Danmarks natur sig samlet set desværre klart negativt.

Den nye regerings mål for styrkelse af naturgrundlaget

Det er derfor glædeligt, at den nye regering efter Regeringsgrundlaget ” Et Danmark, der står sammen”, okt. 2011, vil fremlægge en Naturplan Danmark, der vil forbedre situationen ved 6 nærmere beskrevne hensigtserklæringer, hvoraf den ene skal fremhæves : ”at sikre Danmark som et varieret, spændende og attraktivt land med en rig natur med sammenhængende naturområder og et rent miljø, også til havs”.

Styrkelse af naturgrundlaget kræver mere end økonomi

Skal der indhold bag de smukke ord – og det haster – vil det indebære en økonomisk saltvandsindsprøjtning til området samtidig med, at der i Miljøministeriet, de 98 kommuner og 5 regioner sker en effektivisering af opgaveløsningen og ledelsen. Kommunalreformen, 1. jan. 2007, betød et farvel til de mange tværfaglige miljøer i amterne, der gennem en årrække var opbygget og trimmet til at varetage mere komplicerede opgaver inden for socialvæsen, psykiatri, undervisning og kultur, sundhedsvæsen, trafik og miljø og regional udvikling. På bl.a. natur-og miljø området blev der således med strukturreformen skabt væsentligt mere komplicerede og ressourcekrævende systemer, forudsat samme kvalitet skulle kunne præsteres. Dertil kommer, at yderligere løbende omstruktureringer og rationaliseringer har vanskeliggjort opgavevaretagelsen og reduceret arbejdsglæden.

Evaluering af Kommunalreformen, jan. 2007

I slutningen af jan./primo februar 2012 har regeringen følgende Regeringsgrundlaget påbegyndt udvalgsarbejdet om ”Evaluering af Kommunalreformen”. Arbejdet skal være afsluttet januar 2013, men udvalget kan gøre status for arbejdet i maj 2012 forud for drøftelserne om kommunernes og regionernes økonomi for 2013. Der er nedsat underarbejdsgrupper for hvert af de udvalgte 4 opgaveområder :  sundhedsområdet, socialområdet og specialiserede undervisningstilbud, natur-og miljøområdet og endelig området for regional udvikling. Af Regeringsgrundlaget fremgår specifikt, at forvaltningen af naturområder indgår i overvejelserne om en justering af strukturreformen.  Der er hermed skabt mulighed for at rette op på de værste ”skæverter” – også økonomiske – følgende Kommunalreformen, 1. jan. 2007.

Ny struktur varslet i utide i Miljøministeriet

Set i dette perspektiv virker det meget overraskende, at Naturstyrelsen i en pressemeddelelse d. 29. marts 2012 varsler nye strukturændringer i såvel Naturstyrelsen som i Miljøstyrelsen.  Citater fra pressemeddelelsen: ” Naturstyrelsen forbereder en strukturændring, der vil medføre en større  decentralisering  og en relativ mindre centralisering”, og ”Et af hovedelementerne i den nye struktur bliver oprettelsen af  Naturforvaltningsenheder over hele landet, der skal tage sig af alle opgaver, der  løses bedst lokalt og tæt på naturen. Styrelsen vil nedlægge 6 enheder, der i dag er placeret i byerne, og flytte opgaverne ud på skovridergårdene. Dernæst vil man samle myndighedsudøvelse i den centrale enhed i København (…) Det gælder afgørelser i forhold til f.eks. planloven, miljøvurderinger og sager om beskyttelseslinjer. Man vil også samle andre funktioner, f.eks. grundvandskortlægningen i Aalborg.(…) Som konsekvens vil Miljøstyrelsen tilpasse sin organisation, idet de to styrelser har bofælleskaber i Aarhus, Odense og Roskilde. Miljøstyrelsen vil opretholde sin decentrale enhed i Aarhus, men flytte aktiviteter i Roskilde til København. Miljøstyrelsens decentrale enhed i Odense vil ad åre blive nedlagt, og der skal i de kommende måneder findes en løsning for medarbejdernes fremtidige arbejdsplads.”
Hvordan det videre arbejde med vandplaner, naturplaner og overvågningen af vand og natur skal foregå, fremgår ikke.

Lad være med at foregribe evalueringen af Kommunalreformen

Der er ikke tvivl om, at denne varslede omstrukturering vil foregribe evalueringen af kommunalreformen på natur-og miljøområdet og foruddiskontere evalueringen af snitfladerne i opgavevaretagelsen. Skulle evalueringen give et andet resultat end den nu udmeldte omstrukturering skal medarbejderne og opgavevaretagelsen lide under to omstruktureringer med måske ganske få års mellemrum.
På natur – og miljøområdet har vi brug for en gedigen, uhildet evaluering af opgavevaretagelsen i regi af Kommunalreformen, 1. jan. 2007, omfattende alle tre instanser stat, regioner og kommuner, der ikke bør foregribes gennem løsrevne strukturomlægninger i utide. Dermed skabes det bedste grundlag – også personalemæssigt – for det af regeringen varslede ”tigerspring” fremad  for den danske natur.

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Jørgen Dan Petersen

Relaterede sider

  • L&F: Kommunerne skal tage ansvar for vandløbene
  • KTC: Danske Vandløb vil give kommunale embedsmænd mundkurv på
  • KTC anbefaler hurtig revision af kystloven
  • KTC vil samle branchen i 2014
  • KTC udtrykker kritik af Deloittes rapport om vandsektorloven
  • KTC: Vi skal ikke kæmpe mod naturen
  • Det åbne land kræver planlægning
  • Certificering af teknisk byggesagsbehandling kan blive gevinst for alle byggeriets parter – herunder kommunerne
  • KTC´s holdning til forliget om vandsektorloven
  • Ændringer på råstofområdet er ikke præcise nok

Faglige emner

KTC Foreningen›KTC Debatoplæg
Miljø og grundvand
Natur og overfladevand

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt