Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341391 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø

NMS - FF Bæredygtighed

Indholdet er publiceret i følgende:
NMS - FF BæredygtighedNMS - FF Energi og Transport
Oprettet af:
Louise Tang Eriksen - P006437 - Gentofte Kommune - 3400s billede

Projektleder - Klima og bæredygtighed

Louise Tang Eriksen - P006437

Gentofte Kommune - 3400

Adresse

Adresse:
Kildeskovshallen i Gentofte
Adolphsvej 25, 2820 Gentofte

Kørselsvejledning

Arrangement - ERFA møde 3 0
Twitter LinkedIn

27

okt

FF-møde: Borgerinvolvering

Tilføj til kalender 2016-10-27 13:30 2016-10-27 15:30 Europe/Copenhagen FF-møde: Borgerinvolvering Kære alle Torsdag 27. oktober er næste stormøde i Natur- og Miljøsamarbejdet og vi har i den forbindelse to timer i fagfællesskaberne. Vi foreslår, at vi igen slår FF Bæredygtighed og FF Energi & Transport sammen, medmindre I har indvendinger. Et forslag til dagsorden kommer her: 13.30: Fagfællesskabets refleksion på evalueringen af Natur og Miljøsamarbejdet. Skal der ske justeringer af arbejds- og/eller mødeform i FF fremover? 13.50: Bordet rundt med erfaringsudveksling/siden sidst. Aktuelle projekter eller problemstillinger. Gentofte holder fx hvert år ”Sej, sund og sikker” sammen med kultur og fritid og affald og genbrug og laver en ”bæredygtig by”. Frederiksberg holdt grønne inspirationsdage i november 2015 som et samarbejde mellem Bæredygtigheds og Affaldsteamet. Rudersdal holdt i 2015 et arrangement om oliefyr og energirenovering med energitjenesten. Vi arbejder hver især på at styrke den borgerrettede indsats. Dette møde sætter fokus på at dele erfaringerne om, hvad der virker og hvordan udfordringerne håndteres, så vi kan benytte hinandens viden og ideer til den fremadrettede indsats. 14.20: Arbejde med mulige scenarier for fremtidige projekter. Både konkrete projekter, temadage eller andet. Men også gerne projekter, som taler ind i megatrends og tværgående samarbejder.                14.30: Udfolde 2-4 af de bedste ideer og se om der er basis for at lave en projektbeskrivelse 15.10: Opsamling på gruppearbejdet og prioritering af projektforslag 15.30: Plenumfremlæggelse for alle. FF Bæredygtighed og FF Energi & Transport skal fremlægge 1) hvad evalueringen af NMS giver anledning til for os + 2) hvad vi vil lave af projekt(er) i den kommende periode. Idéen med punktet 14.30 er, at vi får udført lidt konkret arbejde på de mest lovende projektideer, så vi kan se om der er kød nok på til at beslutte, om vi vil lave et FF-projekt ud af det. Send forslag eller bemærkninger på dette forum eller til Louise på maer@gentofte.dk. Du kan også ringe på 39 98 85 62. Nogle er medlem af flere fagfællesskaber, så tilmeld dig seancen i dét FF du vil deltage i ved at give besked til tovholderen for dét fagfællesskab. Tilmeldingen er så styregruppen kan se hvilke fagfællesskaber, der er interesse for at mødes i.   vh Pernille Kern Kernel,Frederiksberg og Louise Tang Eriksen, Gentofte :-) Adolphsvej 25, 2820 Gentofte (Kildeskovshallen i Gentofte) ktcportalen@ktc.dk false YYYY-MM-DD
Målgruppe:
Natur og Miljøsamarbejdet
Pladser:

Ingen grænse

Start

27.10.2016 - 13:30

Slut

27.10.2016 - 15:30

Pris:

0

Kære alle

Torsdag 27. oktober er næste stormøde i Natur- og Miljøsamarbejdet og vi har i den forbindelse to timer i fagfællesskaberne.

Vi foreslår, at vi igen slår FF Bæredygtighed og FF Energi & Transport sammen, medmindre I har indvendinger. Et forslag til dagsorden kommer her:

13.30: Fagfællesskabets refleksion på evalueringen af Natur og Miljøsamarbejdet. Skal der ske justeringer af arbejds- og/eller mødeform i FF fremover?

13.50: Bordet rundt med erfaringsudveksling/siden sidst. Aktuelle projekter eller problemstillinger.

Gentofte holder fx hvert år ”Sej, sund og sikker” sammen med kultur og fritid og affald og genbrug og laver en ”bæredygtig by”. Frederiksberg holdt grønne inspirationsdage i november 2015 som et samarbejde mellem Bæredygtigheds og Affaldsteamet. Rudersdal holdt i 2015 et arrangement om oliefyr og energirenovering med energitjenesten. Vi arbejder hver især på at styrke den borgerrettede indsats. Dette møde sætter fokus på at dele erfaringerne om, hvad der virker og hvordan udfordringerne håndteres, så vi kan benytte hinandens viden og ideer til den fremadrettede indsats.

14.20: Arbejde med mulige scenarier for fremtidige projekter. Både konkrete projekter, temadage eller andet. Men også gerne projekter, som taler ind i megatrends og tværgående samarbejder.               

14.30: Udfolde 2-4 af de bedste ideer og se om der er basis for at lave en projektbeskrivelse

15.10: Opsamling på gruppearbejdet og prioritering af projektforslag

15.30: Plenumfremlæggelse for alle. FF Bæredygtighed og FF Energi & Transport skal fremlægge 1) hvad evalueringen af NMS giver anledning til for os + 2) hvad vi vil lave af projekt(er) i den kommende periode.

Idéen med punktet 14.30 er, at vi får udført lidt konkret arbejde på de mest lovende projektideer, så vi kan se om der er kød nok på til at beslutte, om vi vil lave et FF-projekt ud af det.

Send forslag eller bemærkninger på dette forum eller til Louise på maer@gentofte.dk. Du kan også ringe på 39 98 85 62.

Nogle er medlem af flere fagfællesskaber, så tilmeld dig seancen i dét FF du vil deltage i ved at give besked til tovholderen for dét fagfællesskab. Tilmeldingen er så styregruppen kan se hvilke fagfællesskaber, der er interesse for at mødes i.

 

vh Pernille Kern Kernel,Frederiksberg og Louise Tang Eriksen, Gentofte :-)

Log ind for at kommentere

Relaterede sider

  • Strategisk forankring af bæredygtighed afholdes 26. maj på NMS stormødet
  • Borgerinvolvering
  • Teknik & Miljø - Maj 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Møde i NMS Virksomheder, i Lyngby
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Konferencen Natur & Miljø 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025

Faglige emner

Klima, energi og ressourcer

Stikord (Tags)

bæredygtighed borgerdeltagelse

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt