Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341626 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
20. juli 2016 - 8:00
Grænseoverskridende samarbejde

Synenergien ligger i at krydse kommunegrænser

Tværkommunalt samarbejde betaler sig - især når det bygger på en fælles politisk vision med klare mål. Det var en af konklusionerne på konference om tværkommunale samarbejder, hvor deltagerne diskuterede barrierer og succeser med udgangspunkt i tre konkrete projekter.

100 deltagere på konferencen ”Tværkommunalt samarbejde – Merværdi til natur, vand og klimaindsatsen” diskuterede i januar, hvordan erfaringer fra tre tværkommunale projekter kan omsættes til flere grænseoverskridende samarbejder. Der blev talt en del om mål, organisatorisk opbakning og involvering af interessenter.

Grundlaget for konferencens diskussioner var præsentation og eksternt review af tre tværkommunale samarbejder: Vandrådssamarbejdet omkring Ringkøbing Fjord, Life 70 om vådområder på Fyn og Usserød Å samarbejdet om klimatilpasning i Nordsjælland. 

For at få et ”udefra-og-ind” perspektiv på kommunernes måde at gennemføre et tværkommunalt samarbejde på, var der inviteret tre eksperter til at give et eksternt review på projekterne. De tre eksperter var udvalgt til at fokusere på hver sin vinkel: Lektor Jesper Holm (RUC) om organisering og styring, konsulent Henrik Lynghus om resultater og synergi, samt projektchef Irene Wiborg (SEGES) om inddragelse og forankring.

Jesper Holm hæftede sig ved, at der med projekterne blev skabt praksis-fællesskaber, hvor det, der skaber synergien, bla. er, at der udvikles et fælles sprog. Det har givet en evne til at danne et netværksstyret praksisfællesskab af lodsejere, NGO´ere, forvaltninger og politikere, med enighed om datafangst og indfrielse af fortolkning og flerfunktionelle mål. 

Henrik Lynghus var optaget af, at synergien skabes i grænsefladerne og 
at gængs praksis – at gøre som vi plejer – ofte er den største forhindring. Henrik efterlyste et endnu stærkere fokus på at arbejde tværgående – ikke kun tværkommunalt, men også tværsektorielt, tværfagligt og med flere forskellige interessenter.

Interessentinvolvering var hovedfokus for Irene Wiborg, som roste især vandrådsprojektet for at have brugt tid på at ”uddanne” interessentgruppen ved at lave ekskursioner og faglige oplæg for dem, hvilket gav et efterfølgende løft til drøftelserne gennem opnået fælles viden og fælles sprog.

Det fælles mål skal stå klart

Der var ingen tvivl blandt konferencens kommunale oplægsholdere og deltagere om, at tværkommunalt samarbejde betaler sig. Og der var også stor enighed om, hvilke parametre der er vigtige for at få gennemført et godt tværkommunalt projekt – og at når disse halter, er det nok forklaringen på, at vi ikke ser flere tværkommunale projekter. 

Ulla Catrine Brinch fra Usserød Å samarbejdet sagde bla., at den politiske rammesætning og ”bestilling” var afgørende for projektet. Hun tilføjede desuden, at det altid skal være klart for den enkelte part i projektet, hvad egenværdien er – og den skal kunne forklares i de enkelte organisationer gennem hele forløbet.

At der ligger en fælles besluttet vision med klare mål mellem kommunerne er dermed en af de vigtigste anbefalinger. 

Der var bred enighed i salen om, at det, der oftest blev oplevet som barrierer, handlede om ressourcer eller fastlåsthed i en ”vi gør som vi plejer”-mentalitet. 

Både Usserød Å og LIFE 70-projektet havde søgt og fået EU LIFE-midler, og de mente begge, at den ramme, som midlerne gav, havde været afgørende for at forankre projektet og sikre fremdriften. Som Claus Palludan (LIFE 70) udtrykte det: 

- En LIFE-bevilling sikrer arbejdsro.

Og Frank Steen fra Usserød Å-samarbejdet supplerede: 

- Det at gå sammen om en LIFE-ansøgning er sådan set lakmus-prøven på, om det kan lade sig gøre at løfte projektet i fællesskab. 

Men ikke alle tværkommunale projekter kan få en LIFE-bevilling, så det er centralt, at kommunerne som noget af det første får lavet aftaler om ressourcer, både økonomiske og personalemæssige. Samtidig påpegede flere, at man ikke bør gå på kompromis med den tid, der investeres i opstartsfasen på at få fastlagt de nødvendige rammer.

Merværdi i det tværkommunale

Der skabes merværdi i de deltagende kommuner alene ved, at man begynder at arbejde tættere sammen. Ulla Brinch nævnte for eksempel, at det havde været en overraskelse i Usserød Å-projektet, at parternes forhåndskendskab til hinanden reelt var mangelfuldt. Det er derfor et meget vigtigt element i et succesfuldt samarbejde at opbygge relationer. Et kvikt hoved i salen kommenterede efterfølgende: 

- Måske skal man en gang imellem også bare lave projekter med det formål at vedligeholde relationerne.

Claus Paludan fra LIFE 70-projektet på Fyn lagde i sit indlæg vægt på den opnåede kompetenceudvikling i det tværkommunale samarbejde: 

- En anden vigtig værdiskabelse er, at naturmedarbejderne bliver dygtigere, og arbejdet bliver mere attraktivt, hvilket også bidrager til arbejdsglæde og fastholdelse af folk, sagde han.

Både i forhold til at skabe samarbejde mellem kommunerne og for samarbejde med interessenter blev vigtigheden af at skabe fælles vidensgrundlag understreget af bla. Ivan Thesbjerg fra Ringkøbing-Skjern Kommune med baggrund i vandrådssamarbejdet: 

- Vi startede op med fælles foredragsrække koblet med ekskursioner – en rigtig god idé viste det sig, for vi fik en fælles forståelse for opgaven. Bagefter var det meget, meget nemmere at diskutere.

Og i grunden er det jo banalt – men ikke desto mindre vigtigt – at det at 
skabe relationer, viden og praksisfællesskab om et fælles mål på tværs af kommuner giver grobund for flere samarbejdsprojekter. Det giver en masse synergi og blod på tanden i forhold til at løfte flere og nye opgaver andre steder.

FAKTA

Konferencen ”Tværkommunalt samarbejde – Merværdi til natur, vand og klimaindsatsen” var arrangeret i et samarbejde mellem KL, Usserød Å Samarbejdet og Life70-kommunerne.

Læs mere om de tre tværkommunale projekter og se oplæg mv. fra konferencen på www.kl.dk under Teknik og Miljø.

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Konsulent
Susanne Lykke Jakobsen
KL

Relaterede sider

  • Hvis treparten skal blive ”Danmarks største demokratiprojekt”, skal kommunerne åbne dørene for civilsamfundet
  • 3 hurtige til faggruppeforpersonen
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Konferencen Natur & Miljø 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025
  • Teknik & Miljø - Januar 2025 LÆS ONLINE
  • Kommunernes svære balance i forhandlingerne i de lokale grønne treparter

Faglige emner

Natur og overfladevand

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt