Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341418 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
25. august 2020 - 10:06
Turisme

Eksperiment på Mandø: Er fremtidens turisme grøn og frivillig?

Denne sommer danner Mandø ramme om et forsøg med frivillig turisme. Nationalpark Vadehavet, Mandø Fællesråd, Mellemfolkeligt Samvirke og Esbjerg Kommune arbejder sammen om at afprøve en konstellation, som bringer frivillige til Mandø for at arbejde og blive en del af øsamfundet i to uger.
 

10 frivillige fra Tyskland, Danmark, Frankrig, Italien og Spanien rejser til Mandø. Med sig har de to camp-ledere, og i 14 dage skal hele gruppen bo og arbejde på Mandø. Deres base bliver to campinghytter på øen, og de bliver budt velkommen af Mandø Fællesråd. De skal opleve livet på en ø i Vadehavet, hvor vejforbindelsen til fastlandet oversvømmes to gange i døgnet.

 

Første work camp

Når gruppen ankommer, bliver det startskuddet til den første work camp på Mandø. Deltagerne kan se frem til at være tæt på naturen og have den som den primære kilde til oplevelser. En del af oplevelsen bliver også at udføre forskellige opgaver. Det kan f.eks. være at trimme beplantning, rydde op, samle affald i naturen, sætte skilte op langs gåruter på øen osv. Deltagerne skal være en del af øsamfundet, dog afbrudt af sightseeingture til fastlandet. Undervejs skal de også være en del af en co-creation-workshop.

-Det er interessant for os at høre om deltagernes bevæggrunde for at tage på Work Camps og i det hele taget høre om, hvorfor de vælger at rejse ud som frivillige, og hvad de forventer at få ud af opholdet. Med denne workshop kan vi spore os ind på deres motivation, og det kan danne grundlag for at arbejde med lignende forløb i nationalparken, siger Bettina Munch, event- og udviklingskonsulent i Nationalpark Vadehavet.

 

Ferien bliver brugt på at hjælpe

Den frivillige turisme, også kendt som volunteer tourism, har en stigende stjerne, og der er tegn på, at denne form for turisme kan gå hen og blive en vigtig kategori inden for oplevelsesøkonomien.

I begyndelsen bar den frivillige turisme præg af at have et humanitært formål, men nu vinder en mere grøn profil også frem, hvor klimaforandringer, naturpleje og -fremme er i fokus. Uanset hvilken form for frivillig turisme der er tale om, så handler det i bund og grund om, at man bliver en del af noget, der er større end det enkelte individ. Ved at give en hjælpende hånd kommer man også tæt på kulturen og det lokale islæt. Ligesom det er tilfældet på Mandø, hvor deltagerne kommer til at opleve økulturen.

 

Lokal lyst og vilje

Ideen om at bringe den frivillige turisme til Mandø udspringer af det tætte samarbejde mellem Mandø Fællesråd, Nationalpark Vadehavet og Esbjerg Kommune. Gennem flere projekter er øens udvikling i fokus, og det var Nationalpark Vadehavet og Esbjerg Kommune, som tog initiativ til at undersøge mulighederne for at bringe den frivillige turisme i spil via Mellemfolkeligt Samvirkes rejseprogram, GlobalContact.

-Mandø byder på noget af det mest spændende natur i Danmark. Det har vi en interesse i at bevare, samtidig med at vi gør Mandø tilgængelig for oplevelser. Her kigger vi på, om der kan skabes oplevelser, som udfordrer det sædvanlige besøg på et par timer på øen. Kan der skabes mere meningsfulde oplevelser, som også bidrager positivt til ølivet?, siger Christina Føns, miljøchef i Esbjerg Kommune.

Efter august forventer både Nationalpark Vadehavet og Esbjerg Kommune at have høstet de nødvendige erfaringer i forhold til, om frivillig turisme med et grønt tvist er vejen frem.

-Next step er ikke planlagt endnu. For vi vil første afdække potentialet, og så er det afgørende, at der er et lokalsamfund, som har viljen og lysten til at gå ind i det samarbejde og samspil, der skal til for at gøre forløbene succesfulde for både værter og gæster, slutter Bettina Munch.

 

Volunteer tourism/Frivillig turisme

• Den frivillige turisme, også kendt som volunteer tourism, har en stigende stjerne, og der er tegn på, at denne form for turisme kan gå hen og blive en vigtig kategori inden for oplevelsesøkonomien.

• I begyndelsen bar den frivillige turisme præg af at have et humanitært formål, men nu vinder en mere grøn profil også frem, hvor klimaforandringer, naturpleje og -fremme er i fokus.

• Uanset hvilken form for frivillig turisme der er tale om, så handler det i bund og grund om, at man bliver en del af noget, der er større end det enkelte individ.

 
Foto: Colourbox
 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Kommunikationskonsulent
Brit Brus
Esbjerg Kommune

Bragt i

Teknik & Miljø - August 2020

Relaterede sider

  • KOLD kører stadig og leverer varme til forbrugerne
  • Sådan kan kommunerne styrke turismen

Faglige emner

KTC Foreningen›Magasinet TEKNIK & MILJØ›T&M Artikler

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt