Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341413 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
23. januar 2017 - 8:00
Kortdage

Geodata kan gøre gavn i alle forvaltninger

Geodata-konferencen Kortdage greb i år til en ny metode for at sætte fokus på udfordringen med at anvende GIS og geodata i alle forvaltninger. En workshop gav deltagerne inspiration og ny viden med hjem.

På dette års Kortdage i Musikhuset i Århus var der et særligt tilbud til kommunale medarbejdere, der i mange år har kæmpet for at bringe GIS og geodata ind i andre forvaltninger end kun teknik- og miljø. Det er medarbejdere med idéer og viden om brug af data, og det er medarbejdere som også ofte har fingeren på pulsen, hvad angår de teknologiske muligheder og it-mæssige begrænsninger.

Hvad er barrieren? Det spørgsmål havde Kortdagsudvalget, der i Geoforum arrangerer konferencen, stillet sig selv. Svaret lå dog ikke lige for. Der var til gengæld enighed om, at udfordringen for geodata-branchen skal findes i flere forhold, og det stadig er aktuelt at sætte fokus på problemet.

Nye metoder på Kortdage

Workshoppen blev skabt af arrangørerne ud fra et ønske om at tage nye metoder i brug på Kortdage.  Det var intentionen, at deltagerne skulle gå derfra med en skærpet bevidsthed om, hvor de skal sætte ind, og hvad der er vigtigt i formidlingen af de gode eksempler til andre forvaltninger. Og ikke mindst skulle der være basis for erfaringsudveksling og netværk.

Tiden var knap og ambitionerne høje. Der var strikket et program sammen, som forenede ekspertoplæg med gruppearbejde og præsentationer. Højdepunktet var den afsluttende leder-evaluering, hvor gruppernes konklusioner blev vurderet af et lille panel af kommunale chefer, som blandt andet skulle give et bud på, hvad der skal til, for at de vil vende sig mod geodata, men også, hvilke barrierer som står i vejen.

Arbejdet tog udgangspunkt i cases inspireret af den virkelige verden i Hedensted Kommune, og der var seks grupper, som fik sved på panden. Deltagerne var ikke helt uforberedte. Forinden Kortdage havde de fået tilsendt en ”spiseseddel” med spørgsmål, som de skulle forholde sig til. Casene have grupperne derimod ikke fået tilsendt på forhånd.

Facilitator Kirsten Elbo fra udvalget bag workshoppen styrede tiden, og det var nøje planlagt, hvornår gruppearbejdet blev ”afbrudt” af et ekspertindlæg. Da grupperne gik til frokost, lå præsentationerne til eftermiddagens lederevaluering klar.

Stadig et stykke vej

Emnet var ikke taget ud af den blå luft. Temaet for årets Kortdage var ”Den datadrevne verden”, og der er i branchen en stor bevidsthed om, at GIS og geodata kan gøre en forskel mange steder, men at der også ligger et stykke arbejde foran os, før det kan realiseres.

Banen blev kridtet op af tirsdagens hovedtaler, Rikke Ulk fra Antropologerne, som gav sit bud på, hvorfor vi i geodata-branchen er en særegen art med vores egne ritualer. Rikke Ulk leverede derudover en række gode råd til, hvordan vi får vores gode løsninger ud over rampen.

Herefter skulle ærmerne smøges op.

På workshoppen, hvor der var mere end 80 tilmeldte, deltog ca. 42 medarbejdere fra kommuner over hele landet. Der var stor interesse for arrangementet, og det var desværre nødvendigt at afvise nogle af de interesserede.

Jakob Kirkegaard, informatikchef i Silkeborg Kommune, satte scenen og gav sine betragtninger på de barrierer, man som kommunal GIS-medarbejder står overfor i anstrengelserne for at udbrede brugen af GIS og geodata til andre forvaltninger. Med et overordnet perspektiv blev opgaven derefter introduceret for deltagerne.

Eksperterne

Til at hjælpe deltagerne på vej var der indhentet assistance fra tre eksperter fra hvert sit område. Eksperterne holdt hver et oplæg og stod derefter til rådighed, mens grupperne arbejdede med cases. Idéen med eksperter opstod ud fra erkendelsen, at der ville være specifikke områder, hvor deltagerne ville have særligt behov for sparring. Samtidig var der lagt vægt på, at det var ”nye” eksperter, som kunne tilføre viden til forløbet, som den typiske GIS-medarbejder ikke selv har adgang til. Tilgangen skulle gøre det muligt at få ny viden med hjem fra dagen.

Den innovative

Laila Mariann Hansen fra Innovation Silkeborg fortalte om innovationsarbejdet i Silkeborg Kommune og samarbejdet med Center for Offentlig Innovation (COI), hvis arbejde centrerer sig om at hjælpe til med at sprede de gode idéer i det offentlige. Det gør centret blandt andet ved hjælp af ”Spredningsguiden”, som alle deltagere fik med hjem. Se http://coi.dk/spredningsguiden/

Kender kommunerne udefra

Allan Larsen fra LIFA kunne via sit mangeårige arbejde som konsulent for landets kommuner og en fortid som GIS-koordinator i en kommune bidrage med viden om muligheder for sammenstilling af data, samt hvilke barrierer man skal være opmærksom på. Allan Larsen har desuden et godt overblik over status på ”udbredelsen” i kommunerne, herunder hvilke kommuner der rent faktisk er lykkedes med at sparke døre ind til andre forvaltninger, og hvor der dermed vil være inspiration at hente.

En af vores egne

Ulrik Christensen fra Datalab i Herning Kommune kommer fra en hverdag, hvor kommunens eksperter i GIS og analyse er samlet i et fælles center. På den måde kan de bedre arbejde for alle forvaltninger i kommunen. Ulrik Christensen trak på sine konkrete erfaringer med at arbejde i kommunens forskellige forvaltninger og med forskellige forvaltningers data.

Vil bruge metode igen

Behovet og interessen synes så stor, at det virker oplagt, at Geoforum også i fremtiden bruger workshopmetoden. Nogle af pointerne i evalueringen var, at en stor del af værdien for deltagerne lå i gruppearbejdet og i den medfølgende sparring med ”ligesindede” og med andre kommunale GIS-medarbejdere. I dialogen fik deltagerne vendt deres problemstillinger med nogle, der har oplevet lignende, og som måske har grebet dem an på en anden måde. Men også bare det at høre andres syn på gruppens tanker havde stor værdi for deltagerne.

Foto: Jesper Balleby
 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Katarina Ritz
Geoforums Kortdagsudvalg
Lea Dyrholm Hansen
Geoforums Kortdagsudvalg
Kirsten Elbo
Geoforums Kortdagsudvalg

Bragt i

Teknik & Miljø - Januar 2017

Relaterede sider

  • Teknik & Miljø - Maj 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Grænsekrydsende planlægning
  • Teknik & Miljø - Februar 2025
  • Teknik & Miljø - Januar 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Januar 2025
  • 2024 i faggrupperne

Faglige emner

Digital forvaltning

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt