Vores svømmebade forsøger at finde besparelser i driften, da udgifter på El er mere end fordoblet på bare et år. Ud over allerede iværksatte tiltag, såsom nedsat vandtemperatur og rumtemperature, er nedsættelse af den cirkulerende vandstrøm over hele døgnet næste mulige tiltag.
For at undgå lukning af svømmebade og finde energibesparelser, er vi i Guldborgsund Kommune akut igang med at dispensere for bilag 2 i svømmebadsbekendtgørelsen.
Er der andre, der også er igang?
I henhold til Vejledningen er det muligt for anlæg, der styrer den cirkulerende vandstrøm gennem bassinerne efter badebelastningen, at reducere den cirkulerende vandstrøm gennem bassinerne til minimum 60 % i natperioden, hvor der ingen badebelastning er. Vi skal dog sikre os, at denne driftsform er forsvarlig, og derfor vil et minimumskrav i en dispensation være, at vandkvaliteten dokumenteres ved 3 ugers intensiverede kontrolmålinger som senere evt. kan sættes ned til de alm. 4 ugers målinger.
I seneste pressemeddelelse fra Dansk Svømmeunion har de nævnt en sænkning på den cirkulerende vandstrøm i alle bassiner til 50% af det normale driftskrav over hele døgnet.
https://www.svoem.org/Aktuelt/Nyheder/Nyhed/?id=7579
Hjemmel for dispensation:
Bekendtgørelse om svømmebadsanlæg m.v. og disses vandkvalitet
§ 10. I svømmebadsanlæg, herunder svømmebadsanlæg, der har fået tilladelse til lavkloring, jf. § 4, skal bassinvandets omsætningstid som minimum opfylde driftskravene i bilag 2.
Stk. 4. I svømmebadsanlæg, jf. stk. 1, kan bassinvandets omsætningstid dog sættes op uden for åbningstiden og ind til 1 time før åbning, hvis det er teknisk og hygiejnisk forsvarligt. Den cirkulerende vandstrøm skal dog altid være minimum 70 % af de normale driftskrav.
§ 13.
Stk. 2. Kommunalbestyrelsen kan i særlige tilfælde tillade, at reglerne i § 10, stk. 1, 2 og 4, fraviges.
Stk. 5. Kommunalbestyrelsens og Styrelsen for Vand- og Naturforvaltnings afgørelser efter denne bekendtgørelse kan ikke påklages til anden administrativ myndighed.
Vejledning om kontrol med svømmebade
3.3.3 Nedsættelse af bassincirkulation
En nedsættelse af den cirkulerende vandstrøm (forøget omsætningstid) gennem bassinerne vil kunne nedsætte energiforbruget væsentligt.