Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341412 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Faglig artikel 0 0
Twitter LinkedIn
18. februar 2016 - 8:54
Enkle tiltag skræmmer tyve væk

 Tænk tyverisikring ind i renovering

Ofte er de gratis og mest enkle tiltag de mest effektive til at skræmme tyve væk. Men desværre også de mest oversete. Det mener Niras, der har samlet en værktøjskasse med fif til, hvordan boligområder kan sikres billigt og godt. Bl.a. gennem nabohjælp, indbrudssikrede døre og vinduer og lave hække.

Indbrudssikring af yderdøre og vinduer i lejligheder og fælleslokaler, bedre lys på p-arealer, indgangsstier og fællesarealer samt lavere hække, så man kan kigge hen over dem.

Sikringsrådgiver Frank S. Hansen i NIRAS er sammen med repræsentanter fra ledere af boligområdet Klyngen i Greve Nord på tryghedsvandring. Turen skal munde ud i en række anbefalinger til renoveringstiltag, der kan skabe tryghed og gennemsigtighed i området og er en del af et nyt indbrudsprojekt finansieret af Udlændinge, Integrations- og Boligministeriet.

På baggrund af erfaringer fra nabolande har NIRAS udarbejdet en værktøjskasse til at forebygge indbrud i boliger. Værktøjskassen er en praktisk guide med priseksempler og indeholder også fif til, hvordan  man let og billigt sikrer boligområder i forbindelse med renoveringer.

- Der sælges alarmer og videoovervågning, men ofte glemmer man de mest effektive tiltag, der ikke koster noget, siger Frank S. Hansen.

Det kan virke uoverskueligt at skulle tænke på alle detaljer, der har betydning for indbrudsforebyggelse, men værktøjskassens tjeklister hjælper med at komme gennem alle punkterne. Værktøjskassens principper afprøver man i tre renoveringsprojekter: Hjortegården i Herlev, Klyngen i Greve og Korsløkkeparken i Odense i samarbejde med Landsbyggefonden, og efter to år skal NIRAS evaluere resultaterne.

Mere lys i hjørnerne

Anne-Marie Buhl Pedersen er beboer i Klyngen, hvor hun sidder med i afdelingsbestyrelsen. Hun var med til at sige ja tak til, at Klyngen er en del af projektet, selvom indbrud ikke som sådan er et problem i området.

- Det bliver spændende, og vi glæder os meget. Man siger jo aldrig nej tak til yderligere sikring. Særligt bliver det godt at få mere lys i hjørnerne, så alle kan følge sig mere trygge ved at færdes her - også når det er mørkt, siger hun.

Lære af nabolande

Danmark er et af de lande i Europa, der har flest indbrud i forhold til indbyggerantallet. Vores naboland Sverige har kun 1/3 af det antal indbrud, vi har i Danmark.

Undersøgelsen for Udlændinge-, Integrations- og Boligministeriet omfatter også et projekt, der i 2015 undersøgte, hvad vores nabolande gør for at forebygge indbrud. NIRAS gennemførte undersøgelsen, som bygger på interview med eksperter i Holland, England, Sverige og Danmark. Særlig England er interessant, da det er lykkedes at reducere antallet af indbrud til en tredjedel fra 1995 til i dag.

Der er masser af forskning og undersøgelser, der viser, hvad der skal til for at reducere antallet af indbrud i Danmark, men det er svært at omsætte viden til praksis.

- Det kræver en indsats på mange områder, nogle få specialister kan ikke løse problemet. Man skal sikre en kontinuitet og bredde i indsatserne, så de når helt ud i alle led af planlægningsarbejdet for byer og boligområder, siger Frank S. Hansen.

I Danmark er der ingen krav i Bygningsreglementet til, at nye vinduer og døre er indbrudssikrede, som det er tilfældet i bl.a. Holland og England. Begge lande anvender EU-standarden EN 1627 som grundlag for kravene til indbrudssikring. Frank S. Hansen er ikke i tvivl om, at krav til at indbrudssikre døre og vinduer i nybyggeri eller ved renoveringer vil have en stor effekt på antallet af indbrud.

Desuden nævner flere af de danske politikredse i undersøgelsen, at vi i Danmark har en ’forsikringskultur frem for en sikringskultur’.

- Hvis vi skal ændre det, kræver det ikke alene fokus på problemet med de mange indbrud i Danmark, men også oplysning, siger Frank S. Hansen.

Sikringsrådgiverens tre bedste råd lyder:

 

Indret boligomgivelserne efter princippet ’Se og bliv set’

Sørg for indbrudssikring af vinduer og døre

Etablér nabohjælp

Kriminaliteten flytter ikke

Det er en udbredt misforståelse, at kriminalpræventive indsatser blot forskyder kriminaliteten i sted, tid eller kriminalitetsform. Studier viser, at reduktion af kriminaliteten i et område medvirker til at nedsætte kriminaliteten i naboområder. Selv om kriminaliteten i nogle tilfælde overflyttes, sker der en nettoreduktion.

Interview med 20 tyve

NIRAS undersøgte i  2014 indbrudstyves adfærd og motiver for Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden. Undersøgelsen var baseret på interview med 20 indbrudstyve og gik tæt på tyvens liv, livsform og motivation. Det fremgik klart, at indbrud ofte er kombineret med anden kriminalitet - for eksempel stofmisbrug.
At være tyv er for de fleste indbrudstyve en levevej, som hjælper dem til at opretholde en levestandard. De fleste indbrud er for at skaffe penge, og der begås både impulsive og veltilrettelagte indbrud.
Øverst på listen over de afskrækkende faktorer for en indbrudstyv ligger mennesker. Mange synlige og nysgerrige mennesker er af afgørende betydning for, at tyve afstår fra at begå indbrud.

Kriminalpræventiv byplanlægning

I tre år har kommunerne Aarhus, Esbjerg, Ballerup, Kalundborg og Guldborgsund arbejdet målrettet med at tænke kriminalitetsforebyggelse ind i byplanlægning i samarbejde med Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden.

NIRAS undersøgte i 2014 erfaringerne fra de fem kommuner. Tilbagemeldingen var, at man forholdsvis enkelt kan arbejde systematisk og fokuseret med tryghed og kriminalitetsforebyggende byplanlægning.

Principperne i kriminalpræventiv byplanlægning (Crime Prevention Through Environmental Design, CPTED) er velunderbygget i internationalt kriminalitetsforebyggende arbejde og startede helt tilbage i 1960erne. Siden er principperne videreudviklet og systematiseret og bruges i mange lande.

 

Grundlæggende handler det om at ”Se, og bliv set” - gennem befolkede, forbundne og integrerede byområder og om at skabe situationel forebyggelse. Dvs. at imødegå en kombination af en motiveret gerningsmand, et tilgængeligt offer eller genstand og en egnet

Læs mere her:

UIBM.dk:
-Erfaringer med indbrudsforebyggelse i Holland, England, Sverige og Danmark
-Værktøjskasse til indbrudsforebyggelse
DKR.dk:
-Byplanlægning, der skaber tryghed
- 20 tyve

”Der sælges alarmer og videoovervågning, men ofte glemmer man de mest effektive tiltag, der ikke koster noget.”

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

ekspertisechef, antropolog og chefkonsulent
Gertrud Øllgaard
Niras
arkitekt MAA
Hans Martin Skou
Niras

Relaterede sider

  • CBF22
  • KTC i repræsentantskab for Circular Build Forum
  • Del de gode eksempler på nye krav og løsninger i byggeriet efter Corona
  • Hvordan passer cirkulær økonomi ind i klimadagsordenen?
  • Hør om ejendomme og klima på KTC ÅRSMØDE
  • Ejendomme er HOT på KTC årsmødet
  • Møde om håndtering af overskudsjord i Region Sjælland den 17. januar 2017, kl. 15-17 i Sorø
  • Materiale fra SKAT's orienteringsmøder om BBR og bygningsgeokodning
  • Teknik & Miljø - Februar 2025
  • Fra parcelhuse til delehuse - Klima og demografi kalder på en ny typografi i Danmark

Faglige emner

Byg og Boligݯvrige
Planlægning

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt