Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341413 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
17. november 2020 - 10:23

Hanevand er bedst - flaskevand er "yt"

Aalborg Kommune går igen forrest, når det gælder drikkevandet. Tilbage i 1990’erne var det med beskyttelsen af grundvandet. Nu er det ved at droppe flaskevandet i kommunalt regi.
 

Byrådsmedlem Lasse Frimand Jensen, der desuden er formand i Vanddivisionen i Aalborg Forsyning, er ophavsmand til idéen om at droppe flaskevandet.

- Hvis Aalborg Kommunes beslutning kan påvirke eller ”nudge” borgerne til en anden og mere miljøvenlig adfærd, kan vi måske bidrage til en landsdækkende holdningsændring, hvor brugen af flaskevand bliver ”yt” i hele Danmark. Præcis som det allerede er sket i Sverige, siger Lasse Frimand Jensen.

 

Spar penge, gør noget godt for miljøet og styrk befolkningens sundhed

Igennem mange år har Aalborg Kommune prioriteret sikker forsyning af rent og urenset drikkevand højt. Det kræver et stort fokus på beskyttelsen af grundvandsressourcen og på forsyningssikkerhed generelt. Og nu bliver det også bakket op med beslutningen om fremover kun at servere drikkevand fra hanen. Aalborg Kommune er den første kommune i Danmark, der har vedtaget at erstatte vand på flaske med vand fra hanen. Det gælder ikke kun forvaltningerne, men også de kommunale plejehjem, biblioteker, skoler, børnehaver samt vuggestuer og andre kommunale tilbud. Og det er naturligvis også implementeret i Aalborg Forsyning.

Aalborg Forsyning hilser beslutningen velkommen. Der er mange gode grunde til at tilvælge drikkevand fra hanen: Øget opmærksomhed på grundvandet som råstof, bæredygtig økonomi, behovet for at styrke biodiversiteten og naturen, mindske CO2-belastningen og højne folkesundheden. Arbejdet med FN’s Verdensmål rammer ned i denne problemstilling og understøtter behovet for at tænke i bæredygtige løsninger.

 

Spar CO2 og støt en bæredygtig udvikling - også i jeres kommune

Aalborg Kommune brugte i 2019 ca. 250.000 kr. på flaskevand, svarende til ca. 64.000 flasker. Det er naturligvis ikke en stor post på det samlede kommunale budget, men ved at træffe en beslutning om at servere og drikke vand fra hanen sender Aalborg Kommune et vigtigt signal. Kommunen støtter en bæredygtig udvikling ved at handle ansvarsfuldt både med ressourcerne og økonomien.

Ved at stoppe brugen af flaskevand reduceres CO2-udledningen med over 50 pct. sammenlignet med brug af vand fra hanen. Samtidig vil nyetablerede løvskove og naturområder til blandt andet sikring af grundvandsbeskyttelse øge CO2-bindingen.

 
"Hvis Aalborg Kommunes beslutning kan påvirke borgerne til en anden og mere miljøvenlig adfærd, kan vi måske bidrage til en landsdækkende holdningsændring, hvor brugen af flaskevand bliver ”yt” i hele Danmark."
Brådsmedlem Lasse Frimand Jensen, Aalborg Kommune
 

Drikkevand fra hanen skal være det foretrukne valg

Med et bevidst fravalg af flaskevand viser Aalborg Kommune, at det danske grundvand er fantastisk drikkevand. Kommunerne ved om nogen, at drikkevandet overholder de gældende kvalitetskrav.

For at Aalborg Forsyning kan overholde kravene og levere drikkevand direkte ud til borgerne i Aalborg Kommune, bliver der brugt mange ressourcer på at beskytte og sikre drikkevandsforsyningen.

For virksomheden Aalborg Forsyning er grundvandet vandforsyningens råstof. Derfor er der også her fokus på grundvand til drikkevand. Og det skal der værnes om, så produktet i hanerne hos forbrugerne lever op til kravene.

Grundvand til drikkevand er underlagt strengere kvalitetskrav end flaskevand. Det er kommunens ansvar dels at holde øje med drikkevandskvaliteten. Men også at sikre, at der er garanti for godt vand - uanset hvor i kommunen man bor. Både i dag og i fremtiden.

Det bevidste fravalg af flaskevand er således også med til at øge borgernes tillid til drikkevand fra hanen. Hanevand skal være det foretrukne valg - både på arbejdet, når vi er ude og derhjemme.

Drikkevandet i Danmark er nemlig enestående på verdensplan og noget, vi kan være stolte af. Tænk på de mange interessante samtaler, det giver rundt om bordet, når der afholdes møder med internationale samarbejdspartnere, og der serveres drikkevand fra vandhanen! Og ikke alene vand fra hanen, men drikkevand fra grundvand, der i de fleste tilfælde vil være ubehandlet sammenlignet med andre lande. Et sikkert samtale-hit på IWA World Water Congress & Exhibition, som bliver holdt i København i 2021.

 

Biodiversitet og multifunktionel grundvandsbeskyttelse skal styrke folkesundheden

Der er generelt et øget fokus på behovet for at styrke biodiversiteten i hele landet og på at gennemføre alverdens multifunktionelle projekter, der tilgodeser flere parter. Aalborg Forsyning samarbejder med en lang række private vandværker om at beskytte grundvandet - dels som følge af de kommunale planer, men også for at sikre egne investeringer. Grundvandet og det rene drikkevand er en vigtig ressource for både kommuner og forsyninger. Ja, for os alle sammen.

Koblingen mellem det gode vand i hanerne og grundvandsbeskyttelsen er indlysende. I Aalborg er der gennemført grundvandsbeskyttelse ved mange vandværker. Aalborg Forsynings samarbejde med andre aktører og gennemførelse af projekter, der tilgodeser ofte vidt forskellige interesser, understøtter FN’s Verdensmål og de nationale interesser, samtidig med at grundvandet sikres.

Flere steder er der rejst skov, eller der er kommet natur af forskellig art. Det forbedrer ikke kun biodiversiteten og vandmiljøet, men danner også grundlag for bedre rekreative udfoldelsesmuligheder. Senest gennemfører Aalborg Forsyning - sammen med blandt andre Aalborg Kommune og en række lodsejere - et multifunktionelt projekt, hvor omdrejningspunktet er grundvandsbeskyttelse på et område på ca. 100 ha. Projektet har samtidig åbnet op for store lysåbne engområder, løvskov, bålpladser, en hundeskov, vandrestier og planer om en

 

Alle kan gøre lidt

- Ingen kan gøre alt, men alle kan gøre lidt, og det her er én lille ændring. Det er jo ikke kun Aalborg, der har godt vand i hanerne. Det gælder generelt for hele landet, så det er oplagt, at andre følger samme eksempel, fortæller Lasse Frimand Jensen og fortsætter:

- Ikke kun kommunerne, men også virksomheder og privatpersoner kan gøre en forskel. Fordelene er de samme: Bedre økonomi, mindre CO2-belastning, mindre plastik, bedre miljø og bedre sundhed.

Opfordringen er hermed givet videre til landets øvrige kommuner og forsyningsselskaber - samt alle andre større og mindre spillere på banen

 
Foto: Aalborg Kommune
 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Signe Krogh - P006031 - Aalborg Vand A-S - 5874s billede

Geograf

Signe Krogh - P006031

Aalborg Vand A/S - 5874

Pernille Stampe Jakobsen - P005992 - Aalborg Kommune - 6049s billede

Civilingeniør

Pernille Stampe Jakobsen - P005992

Aalborg Kommune - 6049

Bragt i

Teknik & Miljø - November 2020

Relaterede sider

  • Teknik & Miljø - Maj 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Møde i NMS Virksomheder, i Lyngby
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Konferencen Natur & Miljø 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025
  • Teknik & Miljø - Januar 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Januar 2025

Faglige emner

Klima, energi og ressourcer
Miljø og grundvand

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt