Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341400 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
23. april 2015 - 0:00

Grøn transport skal skubbes i gang

I 2050 skal Danmark være fri af fossile brændsler. En af de store barrierer på vejen er vores transport, som kræver helt nye løsninger for at nå i mål. En udfordring, som kommunerne tager op som en del af den strategiske energiplanlægning.

I Energiforliget fra 2012 blev det besluttet at fremme partnerskaber om strategisk energiplanlægning i kommunerne. Det er håbet, at Danmark kan undgå suboptimering af løsningerne rundt omkring i landet ved at arbejde sammen med videndeling i partnerskaberne og projekterne imellem.

Der er mange positive forsøg og initiativer i gang rundt omkring i kommunernes 14 tværkommunale projekter, men endnu ikke med en gennemslagskraft, som tydeligt viser vejen frem til en fossilfri transportsektor.

Kommunernes rolle

Transport er et område, hvor de fleste ikke når så langt i denne omgang.

Det er derfor vigtigt, at der er et forum, hvor kommunerne effektivt og tidsbesparende kan dele hinandens erfaringer.

Det kan de i Energipartnerskabet, som netop har afholdt sit 3. heldagsseminar, hvor erfaringer udveksles. Det er givtigt, men der kan bruges endnu mere tid, da projekterne spænder lige fra scenerier til helt konkrete projekter og overvejelser om, hvorvidt der bør mere kommunalt incitament til at bruge biogas lokalt, så det ikke behøver opgradering. Det kan være billigere for samfundet. Det er sådanne samfundsmæssige overvejelser i en bred kontekst, som det er vigtigt for deltagerene at få på plads.

El på Ærø

Ærø Kommune arbejder med en planlægning, som skal resultere i et 100 procent fossilfrit Ærø - om muligt allerede i 2025. Grøn el fra vind kommer til at spille en hovedrolle.

- Så meget transport, som vi overhovedet kan trække, skal over på el. Dog ved jeg ikke helt, hvad vi skal gøre med vores mejetærskere. Vi vil erstatte benzin og diesel. Hvis vi kan. Folk kører ikke så langt på Ærø. Derfor er elbiler særligt velegnede allerede nu, siger Per Alex Sørensen.

Ærø satser på lokalt producerede el-færger. Projektet har netop fået tilsagn om 120 mil. kroner fra EU over fire år. Kommunen spytter desuden en del penge i.

- Vi satser på, at vi sejler allerede om to år. Primært til Als og desuden til Fåborg, fortæller projektkoordinator Thomas Bay Estrup, Ærø Kommune.

Elfærgerne bliver mindre og hurtigere end de gamle færger og skal efter planen sejle hyppigere.

- To og to i pendulfart, og med fire – fem færger i alt. Det er den løsning vi gå efter, udtaler Thomas Bay Estrup.

Færgerne bygges lokalt i Søby, og Siemens står for batterierne, så der bliver tale om afprøvet teknologi. Resultatet bliver den kraftigste elfærge i verden pt., og det er bestemt med til at sætte Ærø på verdenskortet.

Ærø bliver desuden del af et større pendleropland i forhold til fx Als, hvor der er attraktive arbejdspladser. Det giver et større grundlag for, at flere kan bo og have en familie på Ærø.

Smart brug af biomasse i Midtjylland

Blandt de strategiske energiplanlæggere er der en diskussion af, om vi bruger vores biomasse på den bedste måde ved at brænde det af i varmekedler. De aktuelle rammebetingelser gør, at der nu kommer nye biomassefyrede kedler rundt omkring i landet, som ”blokerer” for anden produktion de næste 20 år. For biomasse er kun en delløsning i fremtidens fossilfrie samfund og bruges nok bedre i den tunge transport, lød vurderingen fra det Midtjyske samarbejde.

Debatten på seminaret viste, at der i kommunerne er stor interesse for, hvordan den lokale bioressource og øvrige VE-ressourcer kan medvirke til at skabe arbejdspladser og indkomst i kommunen.

Biogas i Høje Tåstrup

Biomassen kan fx alternativt forgasses og indgå i transportsektoren.

Flere kommuner arbejder med grøn gas i busser eller gastankstationer.

Som led i strategisk energiplanlægning i Høje Tåstrup undersøges, hvordan en ”almindelig kommune” kan gennemføre en accelereret grøn omstilling til fossilfri energiforsyning inden for el-, varme- og transportområdet.

I Høje Tåstrup kombineres muligheder for grøn tankning med et transportcenter i et samarbejde mellem kommune og virksomheder. Ifølge planen vil Høje-Taastrup Transportcenter i løbet af 2015 introducere biogas-lastbiler i Danmark.  De gasdrevne køretøjer skal køre med udgangspunkt i Høje-Taastrup Transportcenter. Carlsberg har allerede forpligtet sig og køber seks gas-lastbiler.

Kommunalt samarbejde i ”energioplande”

Biomasseressourcerne skal tænkes sammen med vind, sol og biogasressourcer i det lokale ”energiopland”.  Vind og solceller fylder, men spiller en vigtig rolle i fremtidens elsystem. Så kommunernes indpasning af VE i både landskab, lagerløsninger og transport kan medvirke til mere robusthed i et system med meget vedvarende energi.

Det relevante samarbejde vil typisk gå på tværs af en eller flere kommunegrænser, og kan afgrænses af fælles ressource- og/eller forsyningsinteresser i såkaldte ”energioplande”. Energioplande er frivillige geografiske samarbejdsområder. Placering af større biogasanlæg er et eksempel på et projekt, som det er oplagt at samarbejde om på tværs af kommunegrænserne, indenfor et større ”opland”.

Der er forskellige måder og forudsætninger for at omstille transporten i kommunerne, men målet er fælles: Vi skal summe op til sammenhængende landsdækkende løsninger, som samtidig optimerer de lokale udgangspunkter.

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Camilla Rosenhagen - P001131 - Danske Regioner - 2705s billede

Konsulent

Camilla Rosenhagen - P001131

Danske Regioner - 2705

Relaterede sider

  • Teknik & Miljø - Maj 2025 LÆS ONLINE
  • Teknik & Miljø - Maj 2025
  • Teknik & Miljø - April 2025 LÆS ONLINE
  • Grundvandsbeskyttelse – en forudsætning for rent drikkevand – i dag og til fremtidige generationer
  • Teknik & Miljø - April 2025
  • Uberettiget kritik af for langsom BNBO-indsats
  • Teknik & Miljø - Februar 2025 LÆS ONLINE
  • Gentofte Kommune søger: Spildevand, grundvand, jord og VVM – vi søger skarpe miljøspecialister til myndighedsarbejde
  • Konferencen Natur & Miljø 2025
  • Teknik & Miljø - Februar 2025

Faglige emner

Miljø og grundvand

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt