Gå til hovedindhold
Hjem

Dine genveje

Høringer der mangler dine svare

Du har ingen ubesvarede høringer.
Se flere

Mine høringer

Din rolle: Høringsindmelder

TEST høring som er ny

Høringens status: Godkendt og lukket

Afgiv/rediger svar
0 341413 Høring
Se flere

Dine netværk

Ingen netværk

Nye Kommentarer

24. marts 2020
Hej Frederik
Af Thomas Christen...
24. marts 2020
Vi har fuldstændig de samme
Af Magnus Hauch - ...
24. marts 2020
Vi har anskaffet os en tablet
Af Axel Frederik M... (ikke efterprøvet)
Se flere

Nyt indhold

Der findes ikke noget nyt
Se flere
  • KTC
    • Om KTC
    • Fundament og værdier
    • Mission og vision
    • Vedtægter
    • KTC Bestyrelse
    • KTC Kredse
    • KTC Sekretariatet
    • Medlemskab af KTC
    • KTC Arrangementer
    • Presse
    • Samarbejdspartnere
    • Virksomhedsoplysninger
    • About KTC (english)
    • Hjælp
  • Faggrupper
    • KTC Almene boliger - ALM
    • KTC Byggelov - BYG
    • KTC Digital forvaltning - DFO
    • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
    • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
    • KTC Ledelse - LED
    • KTC Miljø og Grundvand - MIG
    • KTC Natur og Overfladevand - NOV
    • KTC Planlægning - PLA
    • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
    • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
    • Vejledning til KTC Faggrupper
  • Aktiviteter
    • KTC ÅRSMØDE
    • Magasinet Teknik & Miljø
    • Nyheder
    • Digitale netværk
    • Kalender
    • Natur & Miljø-konference
    • Nyhedsbreve
    • KTC Kredsaktiviteter
    • KTC Høringsbidrag
  • Netværk
  • Teknik & Miljø
Artikel - Artikel 0 0
Twitter LinkedIn
20. december 2016 - 8:00
Geopark Odsherred

Solvognens fundsted i Trundholm Mose skal markeres

Fonden Geopark Odsherred vil i et nyt stort projekt sammen med lodsejere, lokale og nationale interessenter igen gøre Solvognens fundsted i Trundholm Mose til et attraktivt sted for offentligheden.

Solvognen, der er fremstillet i ældre bronzealder for ca. 3.400 år siden, betragtes som et af de kendteste danske nationalklenodier. Den blev i januar 2006 medtaget i kulturministerens ”Kulturkanon” under kategorien billedkunst. Solvognen er Danmarks fineste bronzealdergenstand og er kendt langt uden for Danmarks grænser. Enestående i sin art i hele verden.

Solvognen er en fabelagtig genstand, der på den ene side kan fortælle os om bronzealderens myter, tro og verdensbillede, på den anden side om ritualer, hvor præsterne ved hjælp af samme Solvogn formidlede den store viden om kosmos og mysterier.

Lokal betydning

Set med lokale briller har fundet af Solvognen haft stor betydning i Odsherred. Den er bl.a. afbilledet på Odsherred Kommunes byvåben og har bl.a. lagt navn til adskillige institutioner i området.

Bestyrelsen for Fonden Geopark Odsherred på besigtigelsestur ved fundstedet i Trundholm Mose. Foto: Jakob Walløe Hansen.

Da Solvognen blev fundet i Trundholm Mose i 1902, blev fundstedet markeret med en mindesten. Særligt den ældre del af befolkningen og mange sommerhusgæster kan huske, da mindestenen stod for enden af Trundholm Mosevej, før rute 21 blev anlagt. Dengang gik turen over Trundholm Mose, når man skulle til stranden ved Sejerø Bugt. Mindesten blev flyttet i 2002 ud til en vigeplads på rute 21 i forbindelse med fejringen af 100-året for fundet af Solvognen.

Anlægget af motortrafikvejen i 1984, som har delt mosen i to dele uden nogen form for forbindelsesled, har gjort selve fundstedet svært tilgængeligt, og stedet er i de efterfølgende år gået helt i glemmebogen.

Projektet ind til nu

Forslaget om at retablere Solvognens Fundsted blev rejst i bestyrelse for Fonden Geopark Odsherred i foråret 2015 som led i en fire-årige strategi om at konkretisere og synliggøre Geopark Odsherred ude i landskabet. Allerede i august 2015 tog bestyrelsen på besigtigelsestur til fundstedet i Trundholm Mose, og i efteråret etableredes den første kontakt til lodsejerne omkring fundstedet.

Selve projektet ”Fundstedet”, som er udarbejdet af to landskabsarkitektstuderende fra Københavns Universitet, blev præsenteret for en begejstret bestyrelse i december 2015. Muligheden for at visualisere et egentligt forprojekt med udgangspunkt i netop de studerendes opgave, blev til virkelighed, da dronningen i foråret 2016 meldte sin ankomst til Odsherred i forbindelse med det årlige sommertogt.

Illustrationsplan af projektet ”Fundstedet” af Anna Sofia Falkentoft og Isanoor Djezzaz Nielsen.

Det lokale engagement omkring visualiseringen af forprojektet har tydeligt vist, hvor stor en betydning Solvognen og ikke mindste selve fundstedet i Trundholm Mose stadigvæk har i Odsherred. Særligt lodsejerne, som har jord i Trundholm Mose omkring fundstedet, har alle stærke relationer til stedet og landskabet og kan alle sammen fortælle deres egen historie om fundet i 1902.

Udgangspunktet for projektet er at lave en markering og formidling, som på den ene side gør det muligt at forstå stedet og historierne, og på den anden side ikke visuelt fylder for meget i det særlige landskab i Trundholm Mose.

En enkel sti skal lede besøgende fra et p-areal og frem til fundstedet, hvor den besøgende vil opleve og landskabet undervejs sammen med formidlingen af mosens historie. På selve fundstedet er det tanken at vise det udgravningsfelt med en markering af, hvor de enkelte dele af Solvognen er fundet.

Med dronningens besøg den 6. september blev modellen og visionerne for det fremtidige projekt afsløret. Dronningen var meget interesseret i projektet, men påpegede også at ”det er meget vanskeligt at vise et sted, hvor der ikke er noget”. Resultatet af forprojektet er et rigtig godt afsæt for udviklingen af området omkring Solvognens fundsted.

Samarbejdspartnere og finansiering

Ud over lodsejerne omkring fundstedet i Trundholm Mose, som de vigtigste samarbejdspartnere i den fortsatte dialog og udvikling af området, er både Nationalmuseet, hvor Solvognens er udstillet, det regionale Museum Vestsjælland og Odsherred Kommune også vigtige samarbejds- og sparingspartner.

På den lange bane skal der rejses omkring 10 mio. kr. til realisering af hele projektet med forbedring af adgangsvejen, p-pladsen, sti ud til selve fundstedet, formidlingsinventar mm.

”Et sådant beløb råder Geopark Odsherred ikke over, men vi håber på at vi med hjælp fra fonde og Odsherred Kommune kan realisere projektet”, siger Hans-Jørgen Olsen, der er direktør i Geopark Odsherred.

 

Topfoto: H.M. Dronning Margrethe afslører modellen med de to landskabsarkitektstuderende Anna Sofia Falkentoft og Isanoor Djezzaz Nielsen samt direktør Hans-Jørgen Olsen, borgmester Thomas Adelskov og formand for Fonden Geopark Odsherred Michael Kristiansen. Foto: Claus Starup.

 

Log ind for at kommentere

Forfatter(e)

Geopark manager
Nina Lemkow
Geopark Odsherred

Bragt i

Teknik & Miljø - December 2016

Relaterede sider

  • Husk tilmelding til netværksmødet med temaet "Friluftsliv og naturpleje med dyr"
  • Møde i netværk for friluftsliv
  • Møde i Netværk for Friluftsliv d. 10. oktober 2023 kl. 9 - 16
  • Vedligehold af privat fællesvej - cykelrute
  • Netværksmøde i Roskilde - skal du med?
  • To webinarer om GeoFA og Friluftsliv
  • Ny hjemmeside vandrefestivalen.dk
  • Ledigt job i Lejre Kommune
  • Friluftsdata
  • Fysisk placeret tekst på book-bare shelters

Faglige emner

Natur og overfladevand›Naturvejledning/Formidling

KTC

  • Om KTC
  • Fundament og værdier
  • Mission og vision
  • Vedtægter
  • KTC Bestyrelse
  • KTC Kredse
  • KTC Sekretariatet
  • Medlemskab af KTC
  • KTC Arrangementer
  • Presse
  • Samarbejdspartnere
  • Virksomhedsoplysninger
  • About KTC (english)
  • Hjælp

KTC Kredse

  • KTC Hovedstaden
  • KTC Sjælland
  • KTC Nordjylland
  • KTC Syddanmark
  • KTC Midtjylland

Samarbejdspartnere

  • Associerede foreninger
  • Nordisk samarbejde
  • Annoncører

Faggrupper

  • KTC Almene boliger - ALM
  • KTC Byggelov - BYG
  • KTC Digital forvaltning - DFO
  • KTC Klima, Energi og Ressourcer - KER
  • KTC Kommunale Ejendomme - EJD
  • KTC Ledelse - LED
  • KTC Miljø og Grundvand - MIG
  • KTC Natur og Overfladevand - NOV
  • KTC Planlægning - PLA
  • KTC Veje, Trafik og Trafiksikkerhed - VTT
  • KIMO - Kommunernes Internationale Miljøorganisation
  • Vejledning til KTC Faggrupper

Genveje

  • Nyheder
  • Om KTC
  • Kalender
  • Teknik & Miljø

KTC Bestyrelse

Henrik Seiding - P010314 - Aarhus Kommune - 5930s billede

Direktør

Henrik Seiding - P010314

Aarhus Kommune - 5930

Mads Young Christensen - P.. - Vordingborg Kommune - 5770s billede

Direktør

Mads Young Christensen - P009561

Vordingborg Kommune - 5770

Kristine Klæbel - P007912 - Albertslund Kommune - 2673s billede

Direktør

Kristine Klæbel - P007912

Albertslund Kommune - 2673

Christina Egsvang Føns - .. - Middelfart Kommune - 4525s billede

Teknik- og Miljødirektør

Christina Egsvang Føns - P001347

Middelfart Kommune - 4525

Michel van der Linden - P004249 - Kalundborg Kommune - 4108s billede

Direktør

Michel van der Linden - P004249

Kalundborg Kommune - 4108

Peter Albeck Laursen - P003793 - Jammerbugt Kommune - 4068s billede

Direktør for Vækst og Udviklingsforvaltningen

Peter Albeck Laursen - P003793

Jammerbugt Kommune - 4068

Maj Green - P003456 - Gladsaxe Kommune - 3460s billede

By og miljødirektør

Maj Green - P003456

Gladsaxe Kommune - 3460

KTC Medarbejdere

Nikolaj Ahlgreen - KTC Sekretariat - 4259s billede

Konferenceansvarlig

Nikolaj Ahlgreen

KTC Sekretariat - 4259

Anne Dyrholm - KTC Sekretariat - 4259s billede

Kommunikationskonsulent

Anne Dyrholm

KTC Sekretariat - 4259

Sine Norsahl - KTC Sekretariat - 4259s billede

Redaktør

Sine Norsahl

KTC Sekretariat - 4259

Jesper Villumsen - P009078 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretariatschef

Jesper Villumsen - P009078

KTC Sekretariat - 4259

Ann Steffensen - P008843 - KTC Sekretariat - 4259s billede

Sekretær

Ann Steffensen - P008843

KTC Sekretariat - 4259

KTC Sekretariatet

Godthåbsvej 83
8660 Skanderborg
E:
ktc@ktc.dk
T: +45 7228 2804
CVR: 1976 0014

Salg

Annoncebooking print:

Jesper Bækmark
Telefon: 43 24 26 77 ·
e-mail:
jb@techmedia.dk

 

Annoncebooking ktc.dk:

Sekretariatet · e-mail:
ktc@ktc.dk

 

 

 

 

 

 

KTC - Kommunalteknisk Chefforening | Sekretariatet | Godthåbsvej83 | 8660 Skanderborg | Tlf.: 7228 2804 | Kontakt